Zaměření sekce


Sekce spirituální péče je součástí Společnosti lékařské etiky ČLS JEP. Byla založena v roce 2005 jako Sekce krizové asistence, ale vzhledem k opakovaným připomínkám ohledně ne zcela jasného názvu byl tento koncem roku 2009 změněn na stávající.

Cílem sekce je podporovat rozvoj péče o spirituální potřeby pacientů, jejich příbuzných
i personálu ve zdravotnických a sociálních zařízeních.

Jejími členy jsou lékaři, zdravotní sestry, psychologové a teologové. Spolupracují bez ohledu na své vyznání při přípravě vzdělávacích programů o spirituální péči, při jednáních se zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR či při komunikaci se zahraničními partnery. Dále spolupracují s členy komisí pro spirituální péči ve zdravotnictví v rámci České biskupské konference a Ekumenické rady církví i se zástupci budoucí Asociace nemocničních kaplanů.

Bližší obsah činnosti členů sekce vyplývá z programového prohlášení sekce.


Programové prohlášení Sekce spirituální péče Společnosti lékařské etiky ČLS JEP

z roku 2006:

Cílem činnosti sekce je především PODPORA


1. Podporovat zavádění, vykonávání a další zkvalitňování spirituální péče o pacienty v krizích podmíněných změnami ve zdravotním stavu

2. Podporovat zdravotnické pracovníky pečující o vážně či terminálně nemocné ve zdravotnických a zdravotně sociálních – státních i nestátních – zařízeních.

3. Podporovat rozvoj a zabezpečení prostorových a provozních podmínek péče o pacienty v duchovních krizích s ohledem na jejich potřeby

4. Podporovat rozvoj vzdělávání zdravotnických pracovníků v tématech: např. duchovní krize a potřeby pacientů, způsoby pomoci u vážně nemocných lidí, otázky etiky spirituální péče o pacienty atd.

5. Podporovat rozvoj a spolupráci s lékařskými, teologickými, pedagogickými i filosofickými fakultami a ostatními VŠ a církvemi při vzdělávání studentů v uvedené problematice, např. samostatné volitelné kurzy event. příprava ustavení zvl. studijního programu v rámci bakalářského studia na fakultách.

6. Podporovat rozvoj platformy pro interdisciplinární dialog.

7. Podporovat pořádání odborných akcí s tématikou spirituální péče o nemocné (semináře, výcvik, sympozia a konference).

8. Podporovat a rozvíjet klinický výzkum

- duchovních potřeb pacientů nejen v krizových situacích.

- možností výsledků spirituální péče o pacienty ( s grantovou či sponzorskou podporou studentů, vědecké práce atd..).

9. Podporovat a rozvíjet spolupráci s domácími a zahraničními institucemi a společnostmi činnými v oblasti spirituální péče o nemocné (přednášky hostů, výměnné stáže).


Spirituální péče byla členy sekce i dalšími přizvanými odborníky z řad lékařů, teologů, psychologů i zdravotních sester, z různých denominací i bez specifického vyznání, definována v roce 2006 takto:

„Nemoc, event. umírání vedou k naléhavějšímu kladení otázek o smysluplnosti života, platnosti hodnota důvěry v tyto hodnoty. Spirituální péče se týká jakéhokoliv člověka jako celistvé bytosti. Nabízí možnost pomoci porozumět příběhu života, lidsky důstojně zvládat obtížnou situaci a objevovat hodnoty, kterým je možno důvěřovat v další fázi existence. Zahrnuje psychologické, sociální a duchovní aspekty a může obsahovat specifické náboženské prvky přiměřené zvyklostem klientů“.


.



Doc. A. Opatrný, ThD. MUDr.Eva Kalvínská

vědecký sekretář sekce předsedkyně sekce

e-mail: opatrny@ktf.cuni.cz, e-mail: evakalvinska@seznam.cz